W 1999 roku UNESCO ustanowiła niecodzienne święto. Dwudziestego pierwszego marca celebrujemy Światowy Dzień Poezji. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Nasza szkoła świętować będzie - już od 13 marca - promując twórczość Wisławy Szymborskiej za pośrednictwem wystawy plakatów (wypożyczonej ze zbiorów Koszalińskiej Biblioteki Publicznej).

Doskonałym komentarzem do wystawy będą słowa Laudacji Noblowskiej [1996 r.] poświęconej tej wybitnej poetce:

„W Wisławie Szymborskiej Szwedzka Akademia chce uhonorować przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością. Wiersze Wisławy Szymborskiej to perfekcja słowa, wysoce wycyzelowane obrazy, myślowe allegro ma non troppo, jak nazywa się jeden z jej wierszy. Jednak ciemności, której nie ulegają one bezpośrednio, wyczuwa się w nich tak, jak ruch krwi pod skórą”.

Zachęcamy również do świętowania z Norwidem, Gałczyńskim, Herbertem. W bibliotece szkolnej znajdziecie wspaniałą poezję, która czeka na Wasz marcowy szturm do jej wypożyczenia.