Biblioteka

Biblioteka

Jim Trelease (autor „Podręcznika głośnego czytania”)

Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje – w domu, na światowych rynkach, przy urnach wyborczych. Te decyzje odbijają się na całym narodzie. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość, a to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji.

Podzielając opinię ekspertów, że wiedza jest najbardziej wartościową walutą świata, dyrekcja Zespołu Szkół Mechanicznych podjęła decyzję o przeobrażeniu biblioteki w szkolne centrum multimedialne. Jego użytkownicy mogą korzystać ze stanowisk komputerowych, sprzętu elektronicznego, zasobów audiowizualnych i bogatego księgozbioru. Miejsce pracy bibliotekarza, Tatiany Zawickiej, wyposażone jest w komputery z oprogramowaniem MOL NET+. Istnieje zatem możliwość sprawdzenia terminu zwrotu książek, przedłużenia go, wyszukania dostępnych pozycji lekturowych oraz ich rezerwacji po wejściu na stronę: www.biblioteka.zsm.elblag.pl.

Zasoby biblioteczne liczą bez mała 17 tys. woluminów i są systematycznie wzbogacane w nowości wydawnicze (beletrystykę, literaturę naukową i popularnonaukową, lektury z języka polskiego).

Godziny otwarcia pracowni multimedialnej:

Poniedziałek8:00 – 16:00
Wtorek

8:00 – 12:40

13:25 – 14:20

Środa8:45 – 16:00
Czwartek

8:00 – 10:45

11:30 – 13:30

Piątek8:45 – 13:30

W części bibliotecznej pracowni znajdziesz:

 • książki, dzięki którym pogłębisz swoją wiedzę nie tylko z przedmiotów objętych egzaminem maturalnym,
 • książki i czasopisma, dzięki którym rozwiniesz swoje zainteresowania,
 • literaturę umilającą życie.

W wyszukaniu odpowiedniej literatury zawsze pomoże Ci bibliotekarz.

Regulamin pracowni multimedialnej

 • z wyposażenia pracowni multimedialnej mogą korzystać wszyscy uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi,
 • w pracowni obowiązuje umiarkowana cisza oraz kultura zachowania,
 • uczniowie mogą wypożyczać książki na 1 miesiąc,
 • możliwe jest przedłużenie terminu oddania książki,
 • podczas wypożyczania należy zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia książek i poinformować o nich bibliotekarza,
 • w przypadku zagubienia książki należy uzgodnić z bibliotekarzem rodzaj ekwiwalentu, który zastąpi zagubiony egzemplarz,
 • przed zakończeniem roku szkolnego należy oddać wypożyczone książki w ustalonym przez bibliotekarza terminie,
 • uczniowie mogą korzystać ze stanowisk komputerowych po uprzednim wpisaniu się do zeszytu odwiedzin,
 • w zeszycie odwiedzin należy wpisać imię, nazwisko, czas korzystania ze stanowiska oraz poszukiwane zagadnienie,
 • przy jednym stanowisku mogą przebywać jednocześnie dwie osoby,
 • komputery służą do celów edukacyjnych, a nie do rozrywki czy prowadzenia prywatnej korespondencji, grania i pobierania plików,
 • zabronione jest używanie komputera w celach zarobkowych, wykonywanie czynności naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania, a tym samym użytkowanie programów innych, niż zainstalowane,
 • wszelkie nieprawidłowości w pracy komputerów należy natychmiast zgłosić bibliotekarzowi,
 • podczas korzystania z komputerów obowiązuje umiarkowana cisza,
  w przypadku naruszenia zasad regulaminu opiekun pracowni ma prawo do natychmiastowego przerwania sesji użytkownika.

Pamiętaj!

Internet może być wspaniałym narzędziem pracy, wirtualną biblioteką i czytelnią, ale też „śmietnikiem informacyjnym”. Korzystaj więc z niego rozważnie, nie daj się zniewolić temu medium, nie zapominaj o książkach.

Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza.
Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie!

Tydzień Noblowski

Ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla to wielkie święto nauki.
Nagroda ta, ufundowana przez Alfreda Nobla – wynalazcę m.in. dynamitu, należy do najbardziej pożądanych i prestiżowych wśród tych, jakie mogą zdobyć ludzie nauki. Przyznaje się ją od 1901 roku za osiągnięcia (przynoszące największe korzyści ludzkości) w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury
i pokoju. Od 1968 roku Szwedzki Bank Narodowy ustanowił nagrodę w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla.
W tym roku Tydzień Noblowski trwa od 3 do 10 października.

Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego na swojej stronie: www.cwid.uw.edu oraz na Facebooku: www.facebook.com udostępnia różne informacje dotyczące tegorocznych laureatów.

Oprócz tego w gablocie przy bibliotece szkolnej na bieżąco umieszczane są informacje dotyczące poszczególnych laureatów i ich osiągnięć.

Warto śledzić tak ważne wydarzenie.

Andrzejkowe wróżby literackie

30 listopada z okazji andrzejek w bibliotece szkolnej uczniowie i nauczyciele mogli skosztować ciasteczek z literacką wróżbą. W wypiekach zrobionych przez Olę i Wiktorię z kl. 2F oraz bibliotekarza ukryte były karteczki z bardzo różnymi cytatami z dzieł znanych pisarzy, poetów, filozofów.
To była uczta dla duszy i ciała 🙂

ZAJĘCIA CZYTELNICZE

13 grudnia w naszej bibliotece odbyły się zajęcia czytelnicze na temat ważnych wartości w życiu człowieka.
Spotkanie poprowadziły uczennice kl. 3B, Klaudia i Sandra, a adresatami byli uczniowie klasy szóstej wraz z nauczycielkami ze Szkoły Podstawowej
nr 14 w Elblągu. 

Dyskusja dotyczyła głównie PRZYZWOITOŚCI w oparciu o przeczytany fragment opowiadania „Rajski ptak” Katarzyny Ryrych ze zbioru opowiadań o ważnych sprawach pt. „Gorzka czekolada”.

Szóstoklasiści mieli też okazję poznać ofertę kształcenia w naszym technikum. O kierunkach, oprócz Klaudii i Sandry opowiadał Bartek z kl. 4R.

Na koniec goście zwiedzili budynek szkoły i otrzymali drobne upominki – klucze z drukarki 3D.

 

Przewiń na górę
Skip to content