Biblioteka

Biblioteka

Jim Trelease (autor „Podręcznika głośnego czytania”)

Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje – w domu, na światowych rynkach, przy urnach wyborczych. Te decyzje odbijają się na całym narodzie. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość, a to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji.

Podzielając opinię ekspertów, że wiedza jest najbardziej wartościową walutą świata, dyrekcja Zespołu Szkół Mechanicznych podjęła decyzję o przeobrażeniu biblioteki w szkolne centrum multimedialne. Jego użytkownicy mogą korzystać ze stanowisk komputerowych, sprzętu elektronicznego, zasobów audiowizualnych i bogatego księgozbioru. Miejsce pracy bibliotekarza, Tatiany Zawickiej, wyposażone jest w komputery z oprogramowaniem MOL NET+. Istnieje zatem możliwość sprawdzenia terminu zwrotu książek, przedłużenia go, wyszukania dostępnych pozycji lekturowych oraz ich rezerwacji po wejściu na stronę: www.biblioteka.zsm.elblag.pl.

Zasoby biblioteczne liczą bez mała 17 tys. woluminów i są systematycznie wzbogacane w nowości wydawnicze (beletrystykę, literaturę naukową i popularnonaukową, lektury z języka polskiego).

Godziny otwarcia pracowni multimedialnej:

Poniedziałek7:10 – 13:30
Wtorek

7:10 – 10:45

11:30 – 15:30

Środa7:10 – 16:00
Czwartek

7:10 – 9:50

10:35 – 15:10

Piątek8:45 – 15:00

W części bibliotecznej pracowni znajdziesz:

  • książki, dzięki którym pogłębisz swoją wiedzę nie tylko z przedmiotów objętych egzaminem maturalnym,
  • książki i czasopisma, dzięki którym rozwiniesz swoje zainteresowania,
  • literaturę umilającą życie.

W wyszukaniu odpowiedniej literatury zawsze pomoże Ci bibliotekarz.

Regulamin pracowni multimedialnej

  • z wyposażenia pracowni multimedialnej mogą korzystać wszyscy uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi,
  • w pracowni obowiązuje umiarkowana cisza oraz kultura zachowania,
  • uczniowie mogą wypożyczać książki na 1 miesiąc,
  • możliwe jest przedłużenie terminu oddania książki,
  • podczas wypożyczania należy zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia książek i poinformować o nich bibliotekarza,
  • w przypadku zagubienia książki należy uzgodnić z bibliotekarzem rodzaj ekwiwalentu, który zastąpi zagubiony egzemplarz,
  • przed zakończeniem roku szkolnego należy oddać wypożyczone książki w ustalonym przez bibliotekarza terminie,
  • uczniowie mogą korzystać ze stanowisk komputerowych po uprzednim wpisaniu się do zeszytu odwiedzin,
  • w zeszycie odwiedzin należy wpisać imię, nazwisko, czas korzystania ze stanowiska oraz poszukiwane zagadnienie,
  • przy jednym stanowisku mogą przebywać jednocześnie dwie osoby,
  • komputery służą do celów edukacyjnych, a nie do rozrywki czy prowadzenia prywatnej korespondencji, grania i pobierania plików,
  • zabronione jest używanie komputera w celach zarobkowych, wykonywanie czynności naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania, a tym samym użytkowanie programów innych, niż zainstalowane,
  • wszelkie nieprawidłowości w pracy komputerów należy natychmiast zgłosić bibliotekarzowi,
  • podczas korzystania z komputerów obowiązuje umiarkowana cisza,
    w przypadku naruszenia zasad regulaminu opiekun pracowni ma prawo do natychmiastowego przerwania sesji użytkownika.

Pamiętaj!

Internet może być wspaniałym narzędziem pracy, wirtualną biblioteką i czytelnią, ale też „śmietnikiem informacyjnym”. Korzystaj więc z niego rozważnie, nie daj się zniewolić temu medium, nie zapominaj o książkach.

Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza.
Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie!

Tydzień Noblowski

Ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla to wielkie święto nauki.
Nagroda ta, ufundowana przez Alfreda Nobla – wynalazcę m.in. dynamitu, należy do najbardziej pożądanych i prestiżowych wśród tych, jakie mogą zdobyć ludzie nauki. Przyznaje się ją od 1901 roku za osiągnięcia (przynoszące największe korzyści ludzkości) w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury
i pokoju. Od 1968 roku Szwedzki Bank Narodowy ustanowił nagrodę w dziedzinie nauk ekonomicznych ku pamięci Alfreda Nobla.
W tym roku Tydzień Noblowski trwa od 3 do 10 października.

Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego na swojej stronie: www.cwid.uw.edu oraz na Facebooku: www.facebook.com udostępnia różne informacje dotyczące tegorocznych laureatów.

Oprócz tego w gablocie przy bibliotece szkolnej na bieżąco umieszczane są informacje dotyczące poszczególnych laureatów i ich osiągnięć.

Warto śledzić tak ważne wydarzenie.

Andrzejkowe wróżby literackie

30 listopada z okazji andrzejek w bibliotece szkolnej uczniowie i nauczyciele mogli skosztować ciasteczek z literacką wróżbą. W wypiekach zrobionych przez Olę i Wiktorię z kl. 2F oraz bibliotekarza ukryte były karteczki z bardzo różnymi cytatami z dzieł znanych pisarzy, poetów, filozofów.
To była uczta dla duszy i ciała 🙂

ZAJĘCIA CZYTELNICZE

13 grudnia w naszej bibliotece odbyły się zajęcia czytelnicze na temat ważnych wartości w życiu człowieka.
Spotkanie poprowadziły uczennice kl. 3B, Klaudia i Sandra, a adresatami byli uczniowie klasy szóstej wraz z nauczycielkami ze Szkoły Podstawowej
nr 14 w Elblągu. 

Dyskusja dotyczyła głównie PRZYZWOITOŚCI w oparciu o przeczytany fragment opowiadania „Rajski ptak” Katarzyny Ryrych ze zbioru opowiadań o ważnych sprawach pt. „Gorzka czekolada”.

Szóstoklasiści mieli też okazję poznać ofertę kształcenia w naszym technikum. O kierunkach, oprócz Klaudii i Sandry opowiadał Bartek z kl. 4R.

Na koniec goście zwiedzili budynek szkoły i otrzymali drobne upominki – klucze z drukarki 3D.

 

WALENTYNKI – W MALINOWYM CHRUŚNIAKU...

14 lutego 2023r. z okazji walentynek w bibliotece odbyły się konkursy związane z miłością pod hasłem: W MALINOWYM CHRUŚNIAKU…

W czasie dwóch przerw uczniowie mogli sprawdzić się ze znajomości tematyki miłosnej ukazanej w literaturze: słynni kochankowie literaccy, znane cytaty o miłości, fragmenty wierszy miłosnych, a także skosztować chrustów i ciasteczek z malinową konfiturą.

Tego dnia uczniowie przynosili również swoje utwory na konkurs na najpiękniejszy erotyk lub list miłosny. Oto wyniki:

1 miejsce – Tomek z kl. 4G;

2 miejsce – Gall Anonim 🙂 ;

3 miejsce – Szymon z kl. 2A;

wyróżnienie – Kinga z kl. 4N.

Brawo! Naprawdę piękne prace!

Dziękujemy za udział i obecność.

Bibliotekarz i łącznicy z biblioteką

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

19 kwietnia przyłączyliśmy się do akcji zorganizowanej przez warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Można było obejrzeć wystawę związaną z gettem warszawskim, otrzymać żonkile rozdawane przez uczennice kl. 3B, a także w czasie lekcji języka polskiego, historii czy zajęć z wychowawcą zobaczyć animację „Zdążyć przed Panem Bogiem”: https://www.youtube.com/watch?v=wsjvwgMPDCk

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

„Człowiek, który nie czyta książek, nie ma przewagi nad tym, który nie potrafi czytać.” (Mark Twain)

Czytanie książek doskonali mowę, pamięć, myślenie i nazywanie emocji. Dzięki książkom poszerza się wiedzę na temat siebie samego, a także otaczającego świata.

Jak napisała Jadwiga Kołodziejska, czytelnictwo to „proces społecznej komunikacji, w którym książka jest narzędziem przenoszenia kultury za pomocą symboli.”

Należy stwierdzić, że żadna dziedzina życia nie funkcjonuje i nie rozwija się bez czytania.

Niewątpliwie książka to jeden z najwspanialszych wynalazków ludzkości i nieważne jest, czy jest w formie tradycyjnej
czy elektronicznej. Warto czytać.

Wystawa z okazji ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH (23 kwietnia) poświęcona była właśnie książkom,
a także prawu autorskiemu, tak ważnemu w czasach wszechobecnego internetu.

Można było poczytać o: najmniejszej, największej, najdroższej, najdziwniejszej, najstarszej, najdłuższej książce; różnych, często wymyślnych formach jej wydania: w formie puzzli, składanej, jadalnej, kwitnącej, z rozszerzoną rzeczywistością (AR) czy komiksie paragrafowym; Indeksie Ksiąg Zakazanych; prawie autorskim.

Przewiń na górę
Skip to content