Zamówienie

Trójgamiczny Puzzled Time

Trójgamiczny Puzzled Time

 

Bardzo miło nam poinformować, że reprezentacja naszej szkoły w Turnieju Trójgamicznym, czyli mistrzostwach w programowaniu gier, zajęła 6 miejsce ( na 27 uczestniczących zespołów). Zespół Puzzled Time w składzie: Hanna Feszak, Dominika Kruszelnicka, Tomasz Pawlak, Radosław Maciuszonek, Jakub Lepiesza, Damian Seredyn, Gabriel Gładykowski, Dominik Marcinowski, Bartłomiej Brzoza i Patryk Nawojczyk przez rok tworzył grę, w której wcielamy się w rolę głównej bohaterki, Iris, zagubionej w czasie i przestrzeni.


Nasza przygoda zaczłęła się w październiku, kiedy zebrawszy zespół zgłosiliśmy się do konkursu. W listopadzie przeszliśmy eliminacje na Konferencji Przydziału w Gdańsku i zostaliśmy zakwalifikowani do konkursu głównego. Świat gier komputerowych stanął przed nami otworem 🙂


W grudniu wyjechliśmy na tygodniowe warsztaty do Chmielna ( przepiękne kaszubskie krajobrazy, przytulny pensjonat), gdzie poznawaliśmy tajniki projektowania i tworzenia gier komputerowych. Przeżyliśmy też 24-godszinną sesję Game Jam. Wyjechaliśmy zintegrowani, zmotywowani i bogatsi o wiedzę i doświadczenie. Kolejne, jednodniowe, wyjazdy warsztatowe do Gdańska pomagały nam przezwyciężyc trudności, jakie napotkaliśmy podczas naszej pracy. Odbyliśmy też wiele godzin szkoleń i warsztatów online.


To wszystko złozyło się na nasz sukces, jakim było zajęcie 6 miejsca w mistrzostwach. Wyniki konkursu poznaliśmy podczas gali finałowej zorganizowanej w Warszawie. Naszymi opiekunami byli: Patrycja Gajdzis i Andrzej Kur.
Dziękujemy za zaangażowanie szczególnie chłopakom, którzy godząc przygotowania do matury z pracą nad kodem gry, ukończyli (z sukcesem) w tym roku szkołę. Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do obejrzenia trailera gry 


Mamy nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja turnieju, w której nasza szkoła również będzie reprezentowana.

Akcja na rzecz Hospicjum – POLA NADZIEI

W środę 26 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyła się akcja na rzecz Elbląskiego Hospicjum im. Aleksandry Gabrysiak – POLA NADZIEI.
W ramach wydarzeń  nasi wolontariusze w żółtych koszulkach: sprzedawali na stoisku ciasta i tosty  oraz kwestowali
po szkole z puszką. Ze sprzedaży uzyskaliśmy kwotę 726,00 zł. 

Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie inicjatywy.
Uzbierane pieniądze zostaną przekazane dla Elbląskiego Hospicjum.

Wolontariusze:
Maksymilian Mazurek
Oliwier  Siemieniecki – Okłota
Szymon Dembowski
Ewelina Morawska
Adam Szajkowski
Iwo Woźny
Oskar Wiktorzak

Organizatorzy: Agnieszka Gołota, Małgorzata Jeż, Magdalena Szczypińska

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

„Człowiek, który nie czyta książek, nie ma przewagi nad tym, który nie potrafi czytać.” (Mark Twain)

Czytanie książek doskonali mowę, pamięć, myślenie i nazywanie emocji. Dzięki książkom poszerza się wiedzę na temat siebie samego, a także otaczającego świata.

Jak napisała Jadwiga Kołodziejska, czytelnictwo to „proces społecznej komunikacji,
w którym książka jest narzędziem przenoszenia kultury za pomocą symboli.”

Należy stwierdzić, że żadna dziedzina życia nie funkcjonuje i nie rozwija się bez czytania.

Niewątpliwie książka to jeden z najwspanialszych wynalazków ludzkości i nieważne jest,
czy jest w formie tradycyjnej czy elektronicznej. Warto czytać.

Wystawa z okazji ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH (23 kwietnia) poświęcona była właśnie książkom, a także prawu autorskiemu, tak ważnemu w czasach wszechobecnego Internetu.

Można było poczytać o: najmniejszej, największej, najdroższej, najdziwniejszej, najstarszej, najdłuższej książce; różnych, często wymyślnych formach jej wydania: w formie puzzli, składanej, jadalnej, kwitnącej, z rozszerzoną rzeczywistością (AR) czy komiksie paragrafowym; Indeksie Ksiąg Zakazanych; prawie autorskim.

Łączy nas pamięć

19 kwietnia przyłączyliśmy się do akcji zorganizowanej przez warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Można było obejrzeć wystawę związaną z gettem warszawskim, otrzymać żonkile rozdawane przez uczennice kl. 3B, a także w czasie lekcji języka polskiego, historii czy zajęć
z wychowawcą zobaczyć animację „Zdążyć przed Panem Bogiem”: https://www.youtube.com/watch?v=wsjvwgMPDCk

Finał Elbląskiej Licealiady w piłce ręcznej chłopców

Finał Elblaskiej Licealiady w piłce ręcznej chłopców

Piłkarze ręczni WICEMISTRZAMI Elbląga !

W dniu 23 marca na hali MOS przy ul. Kościuszki rozegrany został Finał Elbląskiej Licealiady w piłce ręcznej chłopców. Nasza szkolna reprezentacja po zaciętej walce z II LO wywalczyła srebrny medal !!!

Gratulujemy !!!

Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym” w dwóch grupach.

Grupa A Grupa B
ZSM – ZSZ nr 1
III LO – ZSTI
ZSEi O – II LO

Wyniki meczy grupy A:

III LO – ZSE i O 6:3
ZSM – III LO 6:3
ZSM – ZSE i O 7:2

Wyniki meczy grupy B:

ZSTI – II LO 4:8
ZSZ nr 1 – ZSTI 8:8
ZSZ nr 1 – II LO 5:8

Mecz o miejsce 5-6 3m gr.A – 3m gr.B
ZSEi O – ZSTI 6:6 + (dogrywka rzuty karne 1:2)

Mecz o miejsce 3-4 2m gr. A – 2 m gr. B
ZSZ nr 1- III LO 6:6 (dogrywka rzuty karne 11:10)

Mecz o miejsce 1-2
ZSM – II LO 6 : 9

Skład srebrnej reprezentacji ZSM :

Emil Lewandowski 4A
Piotr Lewandowski 4A
Olaf Fercho 4A
Antoni Sadowski 4A
Dawid Janiszewski 4B
Wojciech Szybilski 4G
Maciej Szar 4G
Filip Muła 4P
Adam Szajkowski 3B
Kacper Pryłowski 3A
Jacek Mikułowski 2A
Milan Kirol 2A
Jakub Grzywacz 2B
Igor Rydelek 1S

Brawo Chłopaki !!!
Katedra Wychowania Fizycznego

 

DZIEŃ OTWARTY

DRZWI OTWARTE

23 marca w naszej szkole odbyły się DRZWI OTWARTE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. 

Ósmoklasiści zapoznali się z ofertą i bazą szkoły; uczestniczyli w różnych zajęciach związanych z kierunkami: technik mechatronik, technik informatyk, technik logistyk, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, a także w zajęciach sportowych. 

Wiele się działo i dzień można uznać za bardzo udany!

 

XXVII Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów w Warszawie

XXVII Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów w Warszawie

            Dnia 8 marca uczniowie kierunku technik mechatronik z klas 2M, 3A i 4A wzięli udział w międzynarodowych targach automatyki i pomiarów. Zakres tematyczny targów Automaticon obejmował najnowsze nowinki z zakresu: automatyzacji, systemów pomiarowych i aparatury kontrolno-pomiarowej, robotyzacji, elektroniki przemysłowej, laboratoryjnej aparatury pomiarowej do celów przemysłowych , naukowych i dydaktycznych, napędów, pomp, zaworów i armatury, projektowania, oprogramowania, usług konsultingowych a także technologii 3D w przemyśle.

targi_automaticon.png

Dzień otwarty szkoły 23 marca 2023 r.

Dni Otwarte Szkoły 23 marca 2023 r.

Zapraszamy na Dni Otwarte Szkoły, które odbędą się 23 marca (czwartek)  w godzinach 09.00-15.00.

Będziecie mogli zobaczyć nasze pracownie, poznać nauczycieli, a także porozmawiać z młodzieżą uczącą się w naszej szkole. Przypominamy, że nasza szkoła kształci w następujących kierunkach: technik informatyk, technik mechatronik, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych oraz technik logistyk. Jesteśmy szkołą, która jest w czołówce wśród elbląskich szkół pod względem zdawalności egzaminu maturalnego, jak i egzaminów zawodowych. 

Więcej o naszych sukcesach dowiecie się w czasie Otwartych Dni, więc tym bardziej warto skorzystać z naszego zaproszenia. Do zobaczenia.

WALENTYNKI – W malinowym chruśniaku…

14 lutego 2023r. z okazji walentynek w bibliotece odbyły się konkursy związane z miłością pod hasłem: W MALINOWYM CHRUŚNIAKU…

W czasie dwóch przerw uczniowie mogli sprawdzić się ze znajomości tematyki miłosnej ukazanej w literaturze: słynni kochankowie literaccy, znane cytaty o miłości, fragmenty wierszy miłosnych, a także skosztować chrustów i ciasteczek
z malinową konfiturą.

Tego dnia uczniowie przynosili również swoje utwory na konkurs na najpiękniejszy erotyk lub list miłosny. Oto wyniki:

1 miejsce – Tomek z kl. 4G;

2 miejsce – Gall Anonim 🙂 ;

3 miejsce – Szymon z kl. 2A;

wyróżnienie – Kinga z kl. 4N.

Brawo! Naprawdę piękne prace!

Dziękujemy za udział i obecność.

Bibliotekarz i łącznicy z biblioteką

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Dziękujemy Wszystkim za wsparcie 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Zebraliśmy 2194,41 zł! Brawo!

Szczególne podziękowania należą się naszym szkolnym  Wolontariuszom!!!

Pozdrawiamy.
Wolontariat 

Program „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”

Program „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”

Zespół Szkół Mechanicznych w Elblągu bierze udział w II edycji programu „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” prowadzonym przez Kulczyk Foundation i markę Rossmann.

Według badań przeprowadzonych w 2020 r. przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.

W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji. Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.

W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Podobnie jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach. Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.

 

*w artykule wykorzystano informacje przesłane przez fundację

Przewiń na górę
Skip to content